1
/
van
5
TMA BENELUX
Sire P7N A4/TP alder 4-string active bass guitar tide pool
Sire P7N A4/TP alder 4-string active bass guitar tide pool
Normale prijs
€699.00 EUR
Normale prijs
€699.00 EUR
Aanbiedingsprijs
€699.00 EUR
Belastingen inbegrepen.
Aantal
Kan beschikbaarheid voor afhalen niet laden
Sire Marcus Miller P7 New Gen 4-String updates a classic PJ-style platform with refined ergonomics, improved balance, and expanded tonal control. A revised C-shape neck with stainless steel frets and rolled edges enhances durability and playing comfort. The Super-PJ pickup configuration delivers a combination of focused low-end punch and added clarity, supported by a flexible preamp with active/passive switching. Modern hardware and updated controls contribute to a consistent and versatile instrument.
Specifications
| BODY | |
| body material | north american alder |
| body shape | sire p type |
| body color | tobacco sunburst antique white dark forest tide pool sunshine yellow |
| NECK | |
| neck material | hard maple (dark forest, sunshine yellow) roasted hard maple (TS, AWH, TP) |
| neck shape | C-shape (new gen) |
| scale | 34" |
| fingerboard material | hard maple (dark forest, sunshine yellow) roasted hard maple (TP) ebony (TS, AWH) with edgeless™ (rolled fretboard edges) |
| fingerboard radius | 9.5" |
| frets | 2.4 mm medium, stainless fret wire |
| string nut | bone nut, 42mm width |
| inlay | white pearloid block (TS, AWH, TP) black block (dark forest, sunshine yellow) |
| binding | IV 1ply (TS, AWH, TP) BK 1ply (dark forest, sunshine yellow) |
| neck joint | four bolt steel plate |
| ELECTRONICS | |
| pickup | marcus super-pj revolution pickup set |
| preamp | marcus heritage-3 with middle frequency control |
| controls | volume / tone (dual pot) pickup blender treble middle/middle frequency (dual pot) bass mini toggle (active / passive) |
| knobs | aluminium knob in black |
| HARDWARE | |
| bridge | marcus miller modern-s bass bridge |
| string spacing | 20mm |
| tuning gear | premium light weight open gear |
| hardware finish | chrome |
| pick guard | BK 3ply (dark forest, sunshine yellow) tortoise (TS, AWH, TP) |
Share
