1
/
van
5
TMA BENELUX
Sire P7N A5/DF alder 5-string active bass guitar dark forest
Sire P7N A5/DF alder 5-string active bass guitar dark forest
Normale prijs
€789.00 EUR
Normale prijs
€789.00 EUR
Aanbiedingsprijs
€789.00 EUR
Belastingen inbegrepen.
Aantal
Kan beschikbaarheid voor afhalen niet laden
Sire Marcus Miller P7 New Gen 5-String updates a traditional PJ-style design with refined ergonomics and expanded tonal flexibility. A revised C-shape neck with stainless steel frets and rolled edges improves durability and playing comfort, while maintaining a familiar feel. The Super-PJ pickup configuration combines focused low-end punch with added clarity, supported by a versatile preamp with active/passive switching. Modern hardware and updated controls contribute to a balanced and consistent instrument.
Specifications
| BODY | |
| body material | north american alder |
| body shape | sire p type |
| body color | tobacco sunburst antique white dark forest tide pool sunshine yellow |
| NECK | |
| neck material | hard maple (dark forest, sunshine yellow) roasted hard maple (TS, AWH, TP) |
| neck shape | C-shape (new gen) |
| scale | 34" |
| fingerboard material | hard maple (dark forest, sunshine yellow) roasted hard maple (TP) ebony (TS, AWH) with edgeless™ (rolled fretboard edges) |
| fingerboard radius | 9.5" |
| frets | 2.4 mm medium, stainless fret wire |
| string nut | bone nut, 47.5mm width |
| inlay | white pearloid block (TS, AWH, TP) black block (dark forest, sunshine yellow) |
| binding | IV 1ply (TS, AWH, TP) BK 1ply (dark forest, sunshine yellow) |
| neck joint | four bolt steel plate |
| ELECTRONICS | |
| pickup | marcus super-pj revolution pickup set |
| preamp | marcus heritage-3 with middle frequency control |
| controls | volume / tone ( dual pot ) pickup blender treble middle / middle frequency (dual pot) bass mini toggle (active / passive) |
| knobs | aluminum knob in black |
| HARDWARE | |
| bridge | marcus miller modern-s bass bridge |
| string spacing | 18mm |
| tuning gear | premium light weight open gear |
| hardware finish | chrome |
| pick guard | BK 3ply (dark forest, sunshine yellow) tortoise (TS, AWH, TP) |
Share
