1
/
van
5
TMA BENELUX
Sire V1 4/TP 4-string passive bass guitar tide pool
Sire V1 4/TP 4-string passive bass guitar tide pool
Normale prijs
€315.00 EUR
Normale prijs
€315.00 EUR
Aanbiedingsprijs
€315.00 EUR
Belastingen inbegrepen.
Aantal
Kan beschikbaarheid voor afhalen niet laden
Sire Marcus Miller V1 4-String is a J-style bass designed for straightforward operation and consistent performance. It combines a familiar 34" scale with a comfortable C-shape neck and rolled fretboard edges for improved playability. The fully passive electronics layout delivers a clear, traditional J-style tone with intuitive control. Practical material choices and reliable hardware support a balanced and functional design.
Specifications
| BODY | |
| body material | mahogany |
| body shape | marcus miller jazz shape |
| body color | tobacco sunburst antique white black tide pool |
| NECK | |
| neck material | hard maple |
| neck shape | C-shape |
| scale | 34" |
| fingerboard material | rosewood with edgeless™ (rolled fretboard edges) |
| fingerboard radius | 9.5" |
| frets | 2.4 mm medium, 22 frets |
| string nut | bone nut, 38mm width |
| inlay | dot |
| neck joint | four bolt steel plate |
| ELECTRONICS | |
| pickup | sire basic j pickup set |
| preamp | passive volume & tone control |
| controls | volume (neck PU) volume (bridge PU) tone (master) |
| knobs | plastic j type black |
| HARDWARE | |
| bridge | sire basic bass bridge |
| string spacing | 20mm |
| tuning gear | sire basic open gear |
| hardware finish | chrome |
| pick guard | BK 3ply |
Share
