1
/
van
5
TMA BENELUX
Sire V3N 4/CAR 4-string active bass guitar candy apple red
Sire V3N 4/CAR 4-string active bass guitar candy apple red
Normale prijs
€489.00 EUR
Normale prijs
€489.00 EUR
Aanbiedingsprijs
€489.00 EUR
Belastingen inbegrepen.
Aantal
Kan beschikbaarheid voor afhalen niet laden
Sire Marcus Miller V3 New Gen 4-String builds on the established V3 platform with refined ergonomics and updated electronics for a more balanced and responsive playing experience. The simplified 2-band preamp allows faster, more intuitive tone shaping with active/passive flexibility. An upgraded Alnico pickup set provides warmer mids, smoother highs, and improved dynamics. Subtle body and neck refinements, combined with a tinted maple neck, contribute to a more comfortable and visually cohesive instrument.
Specifications
| BODY | |
| body material | mahogany |
| body shape | new marcus miller jazz type |
| body color | tobacco sunburst antique white midnight blueburst mild green candy apple red black satin |
| NECK | |
| neck material | canadian hard maple with tint finish |
| neck shape | C-shape |
| scale | 34" |
| fingerboard material | rosewood with edgeless™ (rolled fretboard edges) |
| fingerboard radius | 9.5" |
| frets | 2.4mm medium |
| string nut | natural bone 38mm width |
| inlay | white pearl dot |
| binding | none |
| ELECTRONICS | |
| pickup | marcus standard j-revolution set |
| preamp | sire standard 2-band preamp |
| controls | volume / tone blend treble bass (push / pull for passive mode) |
| knobs | plastic jazz type in black |
| HARDWARE | |
| bridge | marcus standard bass bridge with body thru hole |
| string spacing | 20mm |
| tuning gear | standard open gear |
| hardware finish | chrome |
| pick guard | 3 ply black / white / black |
Share
