1
/
van
5
TMA BENELUX
Sire V7N A4/DF alder 4-string active bass guitar dark forest
Sire V7N A4/DF alder 4-string active bass guitar dark forest
Normale prijs
€655.00 EUR
Normale prijs
€655.00 EUR
Aanbiedingsprijs
€655.00 EUR
Belastingen inbegrepen.
Aantal
Kan beschikbaarheid voor afhalen niet laden
Sire Marcus Miller V7 New Gen 4-String refines the original V7 with updated construction, improved balance, and a more responsive tonal character. A revised neck profile with stainless steel frets and rolled edges enhances playability and durability. The updated pickup set and streamlined preamp deliver increased clarity and dynamic response while retaining flexible tone control. Subtle design improvements contribute to a more consistent and balanced instrument overall.
Specifications
| BODY | |
| body material | north american alder |
| body shape | marcus miller jazz shape (new gen) |
| body color | tobacco sunburst antique white tide pool mercury dark forest natural candy apple red yellow swirl (each swirl is unique) |
| NECK | |
| neck material | hard maple (TS, mercury, dark forest, NT, yellow swirl) roasted hard maple (AWH, TP, CAR) |
| neck shape | C-shape (new gen) |
| scale | 34" |
| fingerboard material | hard maple (dark forest, NT, yellow swirl) roasted hard maple (TP) ebony (TS, AWH, mercury, CAR) with edgeless™ (rolled fretboard edges) |
| fingerboard radius | 9.5" |
| frets | 2.4 mm medium, stainless fretwire |
| string nut | bone nut, 38mm width |
| inlay | white pearloid block (TS, AWH, TP, mercury, CAR) black block (dark forest, NT, yellow swirl) |
| binding | IV 1ply (TS, AWH, TP, mercury, CAR) BK 1ply (dark forest, NT, yellow swirl) |
| neck joint | four bolt steel plate |
| ELECTRONICS | |
| pickup | marcus super-j revolution pickup set |
| preamp | marcus heritage-3 with middle frequency control |
| controls | volume / tone blender treble middle / frequency bass (p / p for passive mode) |
| knobs | plastic j-bass type in black (new gen) |
| HARDWARE | |
| bridge | marcus miller modern-s bass bridge |
| string spacing | 20mm |
| tuning gear | premium light weight open gear |
| hardware finish | chrome |
| pick guard | BK 3ply (TS, mercury, dark forest, NT) tortoise (AWH, TP) mint green (CAR) |
Share
