1
/
van
5
TMA BENELUX
Sire V7N A5/TP alder 5-string active bass guitar tide pool
Sire V7N A5/TP alder 5-string active bass guitar tide pool
Normale prijs
€749.00 EUR
Normale prijs
€749.00 EUR
Aanbiedingsprijs
€749.00 EUR
Belastingen inbegrepen.
Aantal
Kan beschikbaarheid voor afhalen niet laden
Sire Marcus Miller V7 New Gen 5-String refines the original V7 platform with updated construction and improved overall balance. A revised neck profile with stainless steel frets and rolled edges enhances durability and playability. The updated Marcus Super-J Revolution pickups and streamlined preamp provide increased clarity, note separation, and dynamic response, while retaining flexible tone control. Additional refinements contribute to greater consistency across the instrument.
Specifications
| BODY | |
| body material | north american alder |
| body shape | marcus miller jazz shape (new gen) |
| body color | tobacco sunburst antique white tide pool mercury dark forest natural candy apple red yellow swirl (each swirl is unique) |
| NECK | |
| neck material | hard maple (TS, mercury, dark forest, NT, yellow swirl) roasted hard maple (AWH, TP, CAR) |
| neck shape | C-shape (new gen) |
| scale | 34" |
| fingerboard material | hard maple (dark forest, NT, yellow swirl) roasted hard maple (TP) ebony (TS, AWH, mercury, CAR) with edgeless™ (rolled fretboard edges) |
| fingerboard radius | 9.5" |
| frets | 2.4 mm medium, stainless fretwire |
| string nut | bone nut, 46mm width |
| inlay | white pearloid block (TS, AWH, TP, mercury, CAR) black block (dark forest, NT, yellow swirl) |
| binding | IV 1ply (TS, AWH, TP, mercury, CAR) BK 1ply (dark forest, NT, yellow swirl) |
| neck joint | four bolt steel plate |
| ELECTRONICS | |
| pickup | marcus super-j revolution pickup set |
| preamp | marcus heritage-3 with middle frequency control |
| controls | volume / tone blender treble middle / frequency bass (p / p for passive mode) |
| knobs | plastic j-bass type in black (new gen) |
| HARDWARE | |
| bridge | marcus miller modern-s bass bridge |
| string spacing | 18mm |
| tuning gear | premium light weight open gear |
| hardware finish | chrome |
| pick guard | BK 3ply (TS, mercury, dark forest, NT) tortoise (AWH, TP) mint green (CAR) |
Share
