1
/
van
5
TMA BENELUX
Sire V7VN A5/TP alder 5-string bass guitar tide pool
Sire V7VN A5/TP alder 5-string bass guitar tide pool
Normale prijs
€789.00 EUR
Normale prijs
€789.00 EUR
Aanbiedingsprijs
€789.00 EUR
Belastingen inbegrepen.
Aantal
Kan beschikbaarheid voor afhalen niet laden
Sire Marcus Miller V7 Vintage New Gen 5-String presents a traditional J-style design with a strong focus on vintage feel and response. A 7.25" fingerboard radius combined with small fretwire delivers a familiar playing character, while subtle refinements improve overall consistency and balance. The Marcus Vintage-J Revolution pickup set with '70s spacing provides a warm, articulate tone, supported by a simplified preamp with active/passive switching. Classic hardware and visual details complete a design that remains closely aligned with its vintage origins.
Specifications
| BODY | |
| body material | north american alder |
| body shape | marcus miller jazz shape (new gen) |
| body color | natural tobacco sunburst tide pool |
| NECK | |
| neck material | hard maple (NT, TS) roasted hard maple (TP) |
| neck shape | C-shape (new gen) |
| scale | 34" |
| fingerboard material | hard maple (NT) ebony (TS) roasted hard maple (TP) with edgeless™ (rolled fretboard edges) |
| fingerboard radius | 7.25" |
| frets | 2.0 mm small, 20 frets |
| string nut | bone nut, 46mm width |
| inlay | BK dot (NT) clay dot (TS, TP) |
| binding | BK 1ply (NT) IV 1ply (TS, TP) |
| neck joint | four bolt steel plate |
| ELECTRONICS | |
| pickup | marcus vintage-j revolution pickup set |
| preamp | marcus heritage-3 (no-mid frequency) |
| controls | volume / tone blender treble / middle bass (p / p for passive mode) |
| knobs | plastic j-bass type in black (new gen) |
| HARDWARE | |
| bridge | marcus miller vintage-s |
| string spacing | 18mm |
| tuning gear | premium light weight open gear |
| hardware finish | chrome |
| pick guard | tortoise |
Share
